News &

BASINDA HİPOTEZ

HİPOTEZ SİSTEM GÜVENLİĞİNDE RAKİP TANIMIYOR

Hipotez Bilgisayar, bilgisayar sistem güvenliğini sağlamaya yönelik geliştirdiği değişik versiyon ve kullanım özelliği içeren yazılım programları ile profesyonel hizmet anlayışı sunuyor. Hipotez bilgisayar’ın üstlendiği misyon ve geleceği dair hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Firma Genel müdürü Eren Alkan,günümüz bilgisayar teknolojisinin eriştiği gelişim düzeyi paralelinde, çeşitli yazılım sistemlerinin de yoğun virüs saldırılarına maruz kalabildiğini söyledi. Virüs saldırısıyla karşı karşıya bulunan bilgisayar ağının işlevsel özelliğini tam anlamıyla yitirmiş olacağına işaret eden Alkan, bu durum karşısında firmaların belirlemiş oldukları üretim ve sevkiyat programları felce uğrayacak, söz konusu ekonomik zarar, firmanın mali alt yapısında derin sarsıntılara yol açacaktır. Bu işin mali boyutu. Siz bu tabloya birde firmaların geliştirmiş oldukları bazı özel proje ve bilgi içeren teknik konuların deşifre olma halini de eklediğinizde ortaya firma adına gerçekten son derece dramatik tablo ortaya çıkacaktır. Dünya network pazarının yüzde 60’ına tek başına sahip bulunan Trend Micro’nun 14 merkezde 250 sistem mühendisi aracılığıyla olası virüs saldırılarına karşı geliştirdiği yazılım ürünlerinin Bursa’daki tek uygulayıcısı ve işleticisi olan kuruluşumuz, sanayicilerimizin bilgisayar ağlarının güvenliklerini verdiği hizmetle en üst düzeyde sağlamaktadır diye konuştu.


SEKTÖRÜN İLKLERİNE HİPOTEZ İMZASI

Alkan bununla birlikte kısa bir süre önce geliştirdikleri Hipotest kesintisiz güç kaynağı test ölçüm cihazı ile elektrik kesintileri ve ani voltaj değişiklikleri karşısında devreye giren güç kaynaklarının işlevsel özelliklerini ne ölçüde yerine getirip getirmediklerinin kontrolünü yaptıklarını ifade etti. Windows işletim sisteminin en büyük rakibi konumundaki Linux işletim Sistemin Bursa’daki tek uygulayıcısı olduklarına da dikkat çeken Alkan, söz konusu sistemin bütün yazılım programlarına bünyesinde yer verdiğini vurguladı.

Windows işletim sisteminin olası virüs sızmalarına karşı gereken direnç ve duyarlılığa sahip olmadığını belirten Alkan, Almanya ve Çin’in güvenlik açıklarından kaynaklanan sakıncaları nedeniyle Windows ürünlerini yasakladığını ifade etti. Linux’un ise buna karşın çok daha etkin bir güvenlik zırhına sahip olduğunu belirten Alkan, Linux işletim sisteminin Bursa’da yaygın kullanımını sağlamaya yönelik çalışmaları bulunduğunu ifade etti. İşletmelerin toplantı ve eğitim çalışmalarında kullandıkları Sony projeksiyon cihazlarının Bursa toptancısı olduklarına da değinen Alkan, demek üyelik takip programını yönelik yazılım programını Türkiye’de gerçekleştiren ilk bilişim kuruluşunun kendileri olduğuna dikkat çekti. Türkiye Faal Futbol Hakemleri Genel merkezi’nin geliştirdikleri bu yazılım programını kullandığını ifade eden Alkan, bunun yanı sıra Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa şubesinde söz konusu yazılım programını kullandığını da sözlerine ekledi.